Jak zwiększyć sprzedaż na Allegro? Praktyczne wskazówki

Od początku istnienia Allegro pokonało drogę od aukcyjnego eksperymentu do giganta dającego szerokie możliwości, by dotrzeć do potencjalnych klientów. Pomimo wysiłków włożonych w promocję przez takie firmy jak eBay, empik, Amazon czy wszystko.pl, Allegro to nadal najpopularniejszy marketplace w Polsce. Ostatnie statystyki pokazują, że z serwisu korzysta ponad 14 milionów użytkowników. Liczba kupujących jest zatem ogromna, ale i konkurencja bardzo duża. Jak zatem zwiększyć sprzedaż na Allegro? Podpowiadamy.

Super Sprzedawca

Wraz z rozwojem Allegro zwiększyły się nie tylko możliwości platformy, ale i wymagania stawiane przez klientów i sam serwis. Bolączką wielu sprzedających jest zachowanie tytułu Super Sprzedawcy. Program bierze pod lupę kilkanaście parametrów, takich jak oceny kupujących, szybkość wysyłki czy terminowość odpowiedzi na pytania. Wynikają one z potrzeb kupujących, a spełnienie ich znacząco wpływa na zwiększenie sprzedaży na Allegro.

Zadowolenie kupujących

Oceny przyznawane sprzedawcom są kolejnym, po cenie, parametrem sprawdzanym przez kupujących. Jest bardzo duża szansa, że klient zdecyduje się na zakup od najlepiej ocenianego sprzedawcy, nawet jeśli cena będzie nieco wyższa od ofert konkurencji.

Terminowa wysyłka

Czas wysyłki to kolejna rzecz przyciągająca uwagę. Sporej grupie allegrowiczów zależy, by jak najszybciej otrzymać zakupiony towar i będzie skłonna zapłacić za niego wyższą cenę, gdy zagwarantujesz dostawę już następnego dnia.

Szybki kontakt

Musisz zdawać sobie sprawę, że klienci zadając pytanie o przedmiot, oczekują błyskawicznej odpowiedzi. Od tego, jak szybko odpowiesz, może zależeć, czy klient zdecyduje się na zakup u ciebie, czy poszuka innej oferty.

Rozwiązywanie problemów

Sposób w jaki reagujesz na zgłaszane problemy, będzie mieć duży wpływ na poziom otrzymanych komentarzy. Błyskawiczna i rzeczowa odpowiedź oraz chęć udzielenia pomocy sprawią, że klient poczuje się bezpiecznie w niekomfortowej dla niego sytuacji. Jest duża szansa, że przy kolejnych zakupach wróci do ciebie, doceniając profesjonalne podejście.

Cena czyni cuda?

Większość kupujących odwiedza Allegro chcąc dokonać zakupu taniej, niż gdzie indziej. Platforma udostępnia narzędzie pokazujące, jak twoje oferty wypadają na tle konkurencji. Jeśli masz niewielkie możliwości manewrowania cenami, musisz poszukać innego sposobu, by móc przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć sprzedaż.

Nowości i produkty niszowe

Kolejnym narzędziem udostępnianym przez Allegro jest zestawienie nisz asortymentowych. To lista towarów poszukiwanych przez klientów, których nie ma aktualnie w sprzedaży. Dzięki analizie tych danych masz szansę na dodanie do oferty przedmiotu, którego nie posiada konkurencja. Warto też bardzo szybko wprowadzać nowości, które tuż po ukazaniu się na rynku sprzedają się najlepiej.

Zwiększenie półki asortymentowej

Bogata oferta przyciągnie większą grupę klientów. Im szersza półka, tym większa szansa na sprzedaż, np. w sytuacji, gdy klient chce dokonać zakupu dwóch różnych przedmiotów u tego samego sprzedawcy.

Śledzenie influencerów

Media społecznościowe kształtują popyt. Jeśli jakiś produkt pojawi się w filmie znanego vlogera, spowoduje to nagły wysyp zamówień. Wprawdzie zapotrzebowanie na dany towar szybko mija, ale peak sprzedażowy jest zawsze bardzo mile widziany.

Opisy i zdjęcia

Warto zainwestować w dobrej jakości zdjęcia i rzetelne opisy przedmiotów. Atrakcyjna fotografia wyróżni twoją ofertę na tle konkurencji. Jeśli klient będzie szukał szczegółowych informacji, najprawdopodobniej dokona zakupu u sprzedawcy, u którego je znalazł.

Szybko i sprawnie

Allegro jest platformą dającą wielkie możliwości rozwinięcia sprzedaży, ale należy też pamiętać o sprostaniu wielu wymaganiom. Trzeba wziąć pod lupę nie tylko cenę, ale też cały proces sprzedaży, w którym wszystkie detale mają wielkie znaczenie. Wyeliminowanie pomyłek, szybka wysyłka, sprawna komunikacja, wprowadzanie nowości i towarów niszowych sprawią, że klienci chętnie ponownie skorzystają z twojej oferty i polecą cię innym. A marketing szeptany jest nadal jednym z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie sprzedaży.

Zobacz nasze wszystkie wpisy