Peter Pauper Pres

Fisher Space Pen

Długopisy z Księżyca

W przestrzeni kosmicznej wiele rzeczy funkcjonuje inaczej. Nawet pisanie. Czy wiecie, że klasyczny długopis z płynnym tuszem nie działa w stanie nieważkości? Z tego powodu jako pierwsze zostały przetestowane ołówki. Niestety grafit w trakcie pisania wytwarzał pył, który stanowił kłopotliwy, fruwający po stacji kosmicznej odpad. Zastosowano więc ulepszone ołówki – z woskowym sztyftem i papierową otuliną, użytą zamiast drewna. Niestety w małej przestrzeni nawet tak niewielki odpad, jak odwijany papier, stanowił problem.

Przełom nastąpił w 1967, kiedy firma Fisher Pen Company wynalazła długopis z żelowym atramentem, umieszczonym w ciśnieniowym kartridżu. Wkład pozwala na pisanie w zakresie temperatur od -37°C do 120°C, po mokrych nawierzchniach, do góry nogami, a nawet pod wodą. Po miesiącach testów NASA zakupiła pierwszych 400 sztuk. Od tego czasu długopisy Fisher Space Pen towarzyszą kosmonautom we wszystkich misjach.

Obecnie w ofercie Fishera jest wiele serii długopisów, w tym krótkie limitowane kolekcje. Z okazji 50. rocznicy lotu Apollo 11 wypuszczono model z umieszczonym w nasadce niewielkim fragmentem oryginalnej folii, użytej w czasie misji.

Długopisy Fisher Space Pen, choć zaprojektowane z myślą o kosmonautach, są dostępne także dla ludzi mocno stąpających po Ziemi. To świetny pomysł na niebanalny prezent, by choć trochę poczuć klimat kosmicznych podróży.

Kolekcje

Ciekawostki

Nowości

Teczki kopertowe Vista z nadrukami inspirowanymi malarstwem impresjonistów. Pięć formatów i cztery wzory do wyboru…

Aktualności

W marcu i kwietniu pojawiliśmy się na wszystkich najważniejszych targach papierniczych w Polsce.

Blog

Jak zwiększyć sprzedaż w Internecie i wykorzystać potencjał Allegro? Garść praktycznych wskazówek.